Densytometria - badanie gęstości kości

Uwaga! Gabinet jest nieczynny do odwołania.
Czy wiesz, że...?

Osteoporoza to choroba podstępna. Nie daje żadnych wczesnych objawów, nie powoduje bólu. Dlatego też nazywana jest "cichym złodziejem kości".

Dlaczego warto wykonać badanie gęstości kości?

Densytometria to obecnie najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na wczesne rozpoznanie osteoporozy. Czym właściwie jest osteoporoza? Jest to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym zmniejszeniem masy kostnej, zaburzeniem tkanki kostnej oraz zwiększoną skłonnością do złamań. Badanie densytometryczne ma na celu pomiar gęstości kości dzięki czemu można wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju, a także określić stopień jej zaawansowania oraz monitorować leczenie.

Na czym polega badanie?

Densytometria jest prostym, szybkim, ale co najważniejsze bezbolesnym badaniem. Wykonuje się ją za pomocą specjalnego aparatu rentgenowskiego emitującego bardzo małą ilość promieniowania. Urządzenie dokonuje pomiaru pochłoniętej wiązki, a wynik przedstawia jako tzw. gęstość powierzchniową.

Czy potrzebne jest skierowanie?

Do badania gęstości kości w Domu Zdrojowym nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że umówisz się na dogodny termin. 

Jakie są przeciwwskazania do badania?

Głównym przeciwwskazaniem jest ciąża. Badania nie powinno się wykonywać w ciągu kilku dni po podaniu środka kontrastowego.

Gdzie wykonam badanie densytometryczne?

Kompleksową procedrę wykonasz w Szpitalu Uzdrowiskowym nr IV "Dom Zdrojowy", gabinet nr 22A. Koszt badania to tylko 45 zł (pakiet podstawowy) lub 69 zł (pakiet rozszerzony).

 Rejestracja oraz szczegółowe informacje:
Szpital Uzdrowiskowy Nr IV "Dom Zdrojowy"
ul. Leśna 3, Ciechocinek
tel. 54 283 6067

Zobacz także

WYDARZENIA