Muzeum Warzelni Soli

 ul. Solna 6, Ciechocinek
tel.: 502 661 423
CZYNNE:
codziennie - 10-18
 

Ciechocińska Warzelnia Soli to unikatowy zarówno w skali kraju i świata zabytek przemysłowy, który stanowi ostatnie ogniwo w ciągu technologicznym produkcji ciechocińskiej soli spożywczej.

To właśnie na terenie Warzelni Soli od 185 lat niezmiennie, w sposób tradycyjny wytwarza się ciechocińską sól spożywczą. Zatężoną na tężniach solankę ogrzewa się tu w płaskich, otwartych naczyniach zwanych panwiami. Podczas warzenia z solanki wytrącają się kryształki soli. Do  produkcji wykorzystywane są proste narzędzia, a prace związane z warzeniem soli są wykonywane ręcznie przez pracowników zwanych ,,warzelnikami”. Sól wybiera się na drewniany parownik i układa w pryzmy. Po odparowaniu przewozi się ją wagonikami do magazynu. Podczas warzenia otrzymuje się także Ciechociński Szlam i Ług posiadające właściwości lecznicze.

W Zabytkowej Warzelni Soli, w  części nieużywanej do produkcji utworzono  muzeum. Znajduje się tu wiele eksponatów związanych z warzelnictwem i działalnością uzdrowiskową Ciechocinka, między innymi dawne aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.

 

 

UWAGA!

Zapraszamy do udziału w projekcie edukacyjnym  pt. „Solą w oko… o warzeniu, salinach i innych skarbach Ciechocinka”, który skierowany jest do dzieci i młodzieży klas 4-8 szkół podstawowych oraz szkół średnich z powiatów: aleksandrowskiego i toruńskiego.

Podczas zajęć uczniowie szkół mogą zobaczyć eksponaty związane z warzelnictwem oraz z działalnością uzdrowiskową m.in. urządzenia wykorzystywane w produkcji soli spożywczej, zabytkowe elementy tężni solankowych czy aparaty do gimnastyki leczniczej z początku XX wieku.

Ideą projektu jest przybliżenie historii Ciechocinka, lecznictwa uzdrowiskowego, a także blisko dwustuletniej procedury wytwarzania lokalnych produktów zdrojowych.

 

Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych animatorów, a udział w nich jest BEZPŁATNY (do 30.06.2022). 
Nauczycieli, którzy są zainteresowani udziałem w darmowych, grupowych zajęciach muzealnych prosimy o kontakt z koordynatorami projektu: 
a.kraszewska@uzdrowiskociechocinek.pl 
d.sobczak@uzdrowiskociechocinek.pl

 

ZASADY REZERWACJI

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ:

 

      Cennik obowiązujący od 1 maja 2022

Zobacz także

AKTUALNOŚCI