Diabetologia

Kujawsko – Pomorskie Centrum Diabetologii i Chorób Przemiany Materii prowadzi kompleksowy program leczenia cukrzycy uwzględniający zarówno elementy leczenia klinicznego, jak i wybrane metody z zakresu balneoterapii i fizykoterapii. Dzięki doświadczonej i wysoce wykwalifikowanej kadrze medycznej leczymy osoby chore na cukrzycę, w tym również niewyrównaną metabolicznie z powikłaniami mikro i makronaczyniowymi, osoby ze znaczną otyłością charakteryzujące się insulinoopornością. Podczas terapii korygujemy, modyfikujemy lub, jeżeli to konieczne, całkowicie zmieniamy leczenie farmakologiczne tak, aby uzyskać jak najlepsze wyrównanie metaboliczne. Równolegle u chorych leczymy przewlekłe powikłania cukrzycy a u osób otyłych wdrażamy program redukcji masy ciała. 

Leczenie standardowe

Przeznaczone jest dla chorych na cukrzycę oraz dla osób z otyłością I i II stopnia, nadwagą, dną moczanową oraz hiperlipidemią. Jest typowym leczeniem uzdrowiskowym nakierowanym na leczenie metodami stosowanymi w terapii uzdrowiskowej. Dodatkową zaletą tego leczenia jest możliwość kontroli wyrównania metabolicznego oraz uczestnictwo w edukacji terapeutycznej obejmującej umiejętności radzenia sobie z cukrzycą i nadwagą w warunkach ambulatoryjnych po leczeniu uzdrowiskowym. Ponieważ metody uzdrowiskowe najlepiej działają, jeżeli są stosowane w serii, dla tego rekomendujemy pobyty trzytygodniowe. Minimalny skuteczny okres takiego leczenia to dwa tygodnie. Osoby w podeszłym wieku, które wolniej reagują na stosowane bodźce lecznicze mogą rozważyć pobyty dłuższe, czterotygodniowe.

Tygodniowy pobyt leczniczo- diagnostyczny

Przeznaczony jest dla chorych na cukrzycę niewyrównaną, wymagających zmiany leczenia. Propozycja kierowana jest zarówno do osób leczonych dotąd samą dietą lub lekami doustnymi, które przestały być skuteczne oraz do osób leczonych insuliną, gdzie mimo terapii cukrzyca jest stale niewyrównana. W trakcie pobytu leczniczo - diagnostycznego pacjent będzie pozostawał pod stałą opieką diabetologa i pielęgniarki edukacyjnej. Modyfikacja stylu życia, prawidłowa dieta, zmiany w terapii farmakologicznej w czasie pobytu uzdrowiskowego są łatwiejsze niż w warunkach domowych, ponieważ wiele informacji pacjent uzyskuje w sposób praktyczny zamiast suchej wiedzy teoretycznej.

Zastosowane w czasie leczenia dodatkowo zabiegi balneologiczne i fizykalne wspomagają leczenie farmakologiczne, skutecznie zmniejszają dolegliwości bólowe wynikające w polineuropatii cukrzycowej, wpływają korzystnie na mikrokrążenie oraz na pracę autonomicznego układu nerwowego.  Jeżeli celem pobytu jest poprawa wyrównania metabolicznego cukrzycy, możliwy jest pobyt tygodniowy. Jeżeli oczekujemy efektu zabiegów balneologicznych i fizykalnych, preferowane powinny być pobyty trzytygodniowe ze względu na lepsze działanie bodźców leczniczych, gdy są stosowane w dłuższej serii.

Rezerwacja

Serdecznie zachęcam wszystkich Państwa do skorzystania z naszej oferty i zapisów na leczenie. Do Państwa dyspozycji jest personel Domu Zdrojowego: 

tel.: 54 283 60 67, 608 019 158

e-mail: domzdrojowy@uzdrowiskociechocinek.pl

Zobacz także

WYDARZENIA